Termálne kúpalisko je napúšťané takým druhom prameňa, z ktorého vystupuje ohriata horúca voda často obohatená o minerálne zložky. Voda preniká rôznymi puklinami do zemskej kôre do značných hĺbok, kde je vyhrievaná zemským teplom a vystupuje k povrchu. Termálny prameň sa vyskytuje v oblastiach s vyšším teplotným tokom, často v oblastiach s aktívnym vulkanizmom. Podľa prirodzenej teploty pri prameni sa vody s teplotou vyššou ako 25 °C označujú ako termálne, sem patrí aj termálne kúpalisko Veľký Meder s podobným rozborom vody ako majú liečebné kúpele Piešťany. Ich teplota nedosahuje ale takú veľkosť, aby umožňovala premenu na paru, preto nedochádza ku vzniku gejzírov a ohriata voda iba zvoľna vyteká z podpovrchu. Ohriata voda vytvára unikátne systémy, ktoré sa využívajú pre vykurovanie, či pre rekreáciu na Slovensku, sem patria kúpalisko Podhájska, pri Ostrihome Vadaš Štúrovo a Maďarsko ako sú známe kúpele Mosonmagyaróvár, štáto veľmi dotovaný Šárvár, voľne vyvierajúce jazero Hévíz, letné kúpalisko Lipót prípadne Bukfurdo (Bükfürdő).
Medzi najznámejšie lokality patrí Island, kde sa ľudia často kúpu v horúcich jazerách i napriek studenej klíme okolia a teplá voda je využívaná i pre vykurovanie chodníkov či skleníkov. Patria sem pre zaujímavosť USA Yellowstonský národný park, z Kamčatky Dolina gejzírov a z Čile El Tatio.
( Dovolenka ) Na Slovensku je zaregistrovaných vyše 123 termálnych prameňov, z nich najvyššiu teplotu dosahuje voda vo Veľkom Mederi južné Slovensko bývalé Čalovo, je v okrese Dunajská Streda a teplotou pôvodného vrtu 94 °C. Termálne pramene na Slovensku sa využívajú v kúpeloch napríklad Piešťany, termálnych kúpaliskách Gino Paradise Bešeňová wellness a akvaparkoch ako aquapark Tatralandia Liptovský Mikuláš.